Haber

ABD’de Teksas’ı destekleyen 25 eyaletten Joe Biden yönetimine karşı açıklama

Anayasa Mahkemesi’nin, göçmenlerin geçişini engellemek için sınır görevlilerine sınıra döşenen dikenli telleri kesmesine izin veren kararı ülkede infiale yol açtı.

Vali Greg Abbott, kararı tanımadığını ve sınır hattına dikenli tel çekmeye devam edeceğini açıkladı.

Anayasa Mahkemesi kararına karşı çıkmakla suçlanan Abbott’a 25 eyalet ortak açıklama yaparak destek verdi.

“Teksas’la dayanışma içindeyiz”

Cumhuriyetçi Valiler Birliği tarafından yayınlanan bildiride, “Sınırın güvenliğini sağlamak için dikenli tel çitler de dahil olmak üzere her türlü araç ve stratejiyi kullanma konusunda vali arkadaşımız Greg Abbott ve Teksas eyaletiyle dayanışma içindeyiz.” ifadesine yer verildi.

Ortak bildiriyi imzalayan Cumhuriyetçi valilerin çoğunluğu Teksas’a yasadışı göçle mücadele için kaynak sağlama sözü verdi.

Öte yandan 10 eyaletin ulusal muhafızlarını ve diğer kolluk güçlerini Teksas’a gönderdiği belirtildi.

Joe Biden’ın anayasal yeminine sadık kalmadığını belirtti

Abbott, ABD Başkanı Joe Biden’ın anayasal yeminine sadık kalmadığını ve göçmenlerin eyalete gelmesini engelleme taleplerine yanıt vermediğini belirterek, devletin anayasal kendini savunma hakkını kullanacağını duyurdu.

Abbott, 3 yılda ülkenin güney sınırındaki eyalete 6 milyondan fazla kaçak göçmenin girmesinden Biden yönetimini sorumlu tuttu.

“Teksas işgal altında”

Abbott, Biden’ın yasadışı sınır politikaları olduğunu ve eyaletin göçmenler tarafından işgal edildiğini iddia ederek, Biden’ı ‘kanunsuz başkan’ olarak nitelendirdi. “ABD Anayasası taslağını hazırlayan James Madison, Alexander Hamilton ve diğer ileri görüşlü liderler, Amerika Birleşik Devletleri’nin, milyonlarca yasadışı göçmeni kaçıran karteller gibi dış tehditleri durdurmak için hiçbir şey yapmayan kanunsuz başkanların insafına bırakılmaması gerektiğini dikkate aldılar. sınırın ötesinde.”söz konusu.

Abbott, Teksas’ın kendisini koruma ve savunma konusundaki anayasal yetkisini uygulamak için eyaletin işgal edildiğini ilan ettiğini duyurdu; Teksas Ulusal Muhafızları, Kamu Güvenliği Departmanı ve diğer Teksas kolluk kuvvetlerinin, bu yetki ve eyalet tüzüklerine dayanarak eyaletin sınırlarını korumak için harekete geçtiğini söyledi.

Joe Biden yönetimi Teksas’a müdahale edebilir

Ülkede gerilimi artıran gelişmelerin ardından Biden, Abbott’a sözlerinden cayması ve merkezi hükümetin talimatlarına uyması için bugüne kadar süre verdi.

Abbott’un söylem ve eylemlerine devam etmesi halinde merkezi devletin Teksas’a müdahale edeceği yönünde söylentiler dile getirilmeye başlandı.

Geçen ay ABD Adalet Bakanlığı, eyalet yetkililerinin ülkeye yasa dışı yollardan giren göçmenleri tutuklamasına, hapse atmasına ve sınır dışı etmesine izin veren yeni bir hükmü uygulamaya koyması halinde Teksas’ı dava etmekle tehdit etmişti.

(Kırmızı renkli 25 eyalet Teksas’ı destekliyor.)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu