Haber

Abdi İbrahim ‘Bilim Gündemi’ bülteninde bu hafta: Hava kirliliği demansı tetikliyor

Abdi İbrahim ‘Bilimsel Gündem’ bülteninde bu hafta:

 

Hava kirliliği demansı tetikliyor

 

Abdi İbrahim Medikal Yönetimi’nin hazırladığı “Bilimsel Gündem” bültenlerinin yeni sayısında her zamanki gibi ilgi çekici konular ele alınıyor. Orman yangınları ve tarım ilaçlarının demans riskine etkisi, yüksek yağlı gıdaların sinir sistemi ve hafızaya verdiği zarar, UV oje kurutma lambaları ile kanser arasındaki bağlantı derginin son sayısında öne çıkan başlıklardan bazıları. bülten.

 

TÜRKİYE’NİN İYİLEŞTİRME GÜCÜ Abdi İbrahim Tıp Direktörlüğü tarafından hazırlanan ve iki haftada bir yayınlanan “Bilimsel Gündem” bültenlerinin son sayısında yine çok faydalı bilgiler ve tıp dünyasından en son araştırmalar yer alıyor.

 

Aşırı yağlı yiyecekler hafızayı köreltir

 

“Bilimsel Gündem”in yeni sayısında kısaca şu içerikler yer alıyor:

  • 1998-2016 yılları arasında 50 yaş üstü 27.857 kişiyle yapılan araştırmaya göre orman yangınları, tarım ilaçları gibi etkenlerle artan hava kirliliği demansa davetiye çıkarıyor.
  • Klinik çalışmalar UV oje kurutucularının DNA hasarına neden olduğunu, kalıcı mutasyonlar oluşturduğunu ve cilt kanseri riskini artırdığını ortaya koymuştur.
  • Yüksek yağlı beslenmenin sinir hücrelerinin iletimini azalttığı ve hatta hafıza bozukluklarına yol açabileceği belirlendi.

Spotify ve YouTube’a da yüklendi

 

Tıp alanında kabul gören tüm yeni gelişmelerin sade, anlaşılır ve bilgilendirici bir yapıyla kamuoyuyla paylaşıldığı bültenler, 25 bin KVKK onaylı kişiye e-posta yoluyla gönderiliyor. Türk ve yabancı bilim insanlarının yanı sıra tıp alanındaki gelişmelerin paylaşıldığı referans kaynağı olan bültenler Abdi İbrahim internet sitesinde yayınlanıyor. Ayrıca her yeni sayı Spotify’a podcast formatında yükleniyor ve bu podcast’ler daha sonra Youtube’da paylaşılıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu