Haber

BM İnsani İşler Koordinatörü: Hastaları güvenli bir şekilde taşımanın yolu yok

İşgal altındaki Filistin Toprakları’ndaki BM İnsani İşler Koordinatörü Andrea de Domenico, “Hastaları Gazze’nin herhangi bir yerine güvenli bir şekilde nakletmenin bir yolu yok” dedi. söz konusu.

De Domenico, BM basın toplantısına video konferans yoluyla bağlandı.

Hafta sonu Şifa Hastanesi civarında çatışmaların yoğunlaştığına dikkat çeken Domenico, temel altyapının zarar gördüğünü ve bazı işçilerin hayatını kaybettiğini bildirdi.

De Domenico, hastane ve çevredeki askeri operasyonların hastaları ve çalışanları korumaya yönelik tedbirler alınarak yapılması gerektiğinin altını çizerek, “Hastaları Gazze’nin hiçbir yerine güvenli bir şekilde ulaştırmanın imkânı yok.” O uyardı.

Hastaneden su almak için çıkan kişilerin keskin nişancılar tarafından vurulduğu bilgisini aldıklarını kaydeden Domenico, keskin nişancıların kim olduğunu teyit etmenin mümkün olmadığını söyledi.

Şifa Hastanesi’nde 43 bebeğin kuvözde olduğunu ve oksijene bağlandığını belirten Domenico, bağlantı kesildiği için kesin sayıyı bilmeseler de bazı bebeklerin öldüğünü öğrendiklerini belirtti.

“Zaman bitiyor”

Akaryakıt sıkıntısının büyük bir sorun olduğuna dikkat çeken Domenico, alınan yardımlara rağmen dağıtılacak akaryakıtın bulunmadığına dikkat çekti.

De Domenico, Gazze’ye paraşütle yardım atmanın çok maliyetli ve son seçenek olduğunu, mevcut kaynakları kullanmaya çalışacaklarını belirtti.

“Acil insani ateşkes, acil yakıt” gerektiğinin altını çizen Domenico, “Daha büyük bir felaketi önlemek için zaman daralıyor.” O uyardı.

De Domenico, dün kuzeyden güneye geçen tahmini insan sayısının 230 bin civarında olduğunu belirtti.

İsrail’in Gazze baskınlarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el Kassam Tugayları, İsrail’in “Filistinlilere misillemede bulunduğu ve Mescid-i Haram başta olmak üzere kutsal değerlerini sürekli ihlal ettiği” gerekçesiyle 7 Ekim sabahı kapsamlı bir saldırı başlatırken Mescid-i Aksa’nın ardından İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne ağır hava saldırıları düzenledi. bombardımanı başlattı.

İsrail, 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’nde 44’ü, Lübnan sınırının kuzeyinde ise 6’sı çatışmalarda olmak üzere 363’ü asker olmak üzere 1.200 İsraillinin öldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını duyurdu.

İsrail’e göre Kassam Tugayları’nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Gazze’deki hükümete göre ölenlerin sayısı 11 bin 180’i aştı; bunların en az 4 bin 609’u çocuk, 3 bin 100’ü ise kadındı.

Batı Şeria ve Kudüs’te İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler 188 Filistinliyi öldürdü.

İsrail ordusu, onbinlerce yaralı ve sivilin barındığı Gazze’deki onlarca hastanenin kampüslerini veya ana binalarını tahliyeye zorlamak için vurdu. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 74 Hizbullah üyesi hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu