Ekonomi

BOJ artırımı sonrası carry trade cazibesi artarken Yen zayıflıyor

Yatırımcılar, Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) Salı günü 17 yıl sonra ilk kez faiz oranlarını artırmasının ardından bile Japonya’nın nispeten düşük faiz oranlarından faydalanarak yen carry işlemlerine geri dönüyor. Merkez Bankası’nın politika değişikliği önemliydi, ancak Japonya’daki faiz oranlarını diğer G10 ülkelerine kıyasla daha düşük tutan “destekleyici finansal koşulları” sürdürme taahhüdünü teyit etti.

BNP Paribas Wealth Management, Japonya’nın halen G10 ülkeleri arasında en düşük faiz oranlarına sahip ülke olduğuna dikkat çekti. Son politika etkinliğinin sonuçlanmasıyla birlikte yatırımcılar carry pozisyonlarına yeniden girmek için bir fırsat görüyor. Bir carry trade işleminde, yatırımcı daha yüksek getirili varlıklara yatırım yapmak için düşük faizli bir para biriminden borçlanır. 3 aylık bir dolar-yen carry trade’i yıllık bazda %5’e kadar getiri sağlayabilir.

Yen’in düşüşü Çarşamba günü dolar karşısında son dört ayın en düşük seviyesine, euro karşısında son 16 yılın en düşük seviyesine ve sterlin karşısında 2015’ten bu yana en düşük seviyesine gerilemesiyle belirginleşti. Bu, para biriminin bir önceki seanstaki düşüşünü devam ettirdi.

BOJ Başkanı Kazuo Ueda, selefi Haruhiko Kuroda’nın sürpriz taktiklerinden farklı olarak yatırımcıları potansiyel bir faiz hamlesine hazırladığı için yendeki zayıflığın bir kısmı ‘gerçeği sat’ ticaretine bağlanıyor. GAM Investments, tarihsel olarak oldukça sismik olabilecek açıklamaların, piyasaların önceden uyarılmış olması nedeniyle sessiz kaldığını belirtti.

Japonya’nın faiz artırımına rağmen, diğer gelişmiş ekonomilerdeki faiz oranları ile arasında önemli bir fark bulunmaktadır. ABD Merkez Bankası’nın ana politika faiz oranının %5,25-5,5 seviyesinde olması ve diğer büyük ekonomilerdeki faiz oranlarının da %4’ün üzerinde seyretmesi, yen carry trade’inin popüler olmasını ve para biriminin baskı altında kalmasını sağlıyor. Ocak 2023’ten bu yana yen, dolar karşısında %16 oranında zayıfladı.

Yatırımcılar dolar, Avustralya doları (Aussie) ve Yeni Zelanda dolarını (kiwi) içeren carry işlemlerine odaklanıyor ve carry işleminin faydalı olduğu bu kısa vadeli işlemleri tercih ediyor. Düşük volatilite ve Fed’in yakın zamanda faizleri düşürmeye başlamasının beklenmemesi nedeniyle tüccarlar yen ile finanse edilen pozisyonlara ilgi gösteriyor.

Üç aylık dolar/yen zımni oynaklığı son üç ayın en düşük seviyesine yakın ve ABD’de süregelen enflasyon nedeniyle Fed’in Haziran ayında faiz indirimine gitmesine yönelik piyasa beklentileri azalmış durumda.

Macquarie Group, Fed ve BOJ politika ayarlarını eşzamanlı olarak ayarladığında, fiyat hareketine hakim olanın genellikle Fed olduğunu belirtti.

HSBC analistleri, Fed faiz indirimine başladığında yen satışlarının azalacağına, bunun da yeni güçlendireceğine ve yen carry trade’inin cazibesini azaltacağına inanıyor. Ancak BOJ’un son politika değişikliği henüz eğilimi yen lehine değiştiremedi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu