Haber

Bu proje ile sürdürülebilir kapok lifi ile doğa sporlarında kullanılabilecek bir ürün geliştirilecek

Proje ekibini makamında ağırlayan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Ege Üniversitesi olarak akademisyenlerimizin gerçekleştirdiği önemli projeler TÜBİTAK tarafından desteklenmeye devam ediyor. İnovatif ve fayda sağlayıcı bir bakış açısıyla geliştirilen bu projelerin desteklenmesi bizleri ziyadesiyle mutlu ediyor. Doç. Dr. Tuba Bedez Üte hocamızın yürütücülüğünü yaptığı proje tekstil sektöründe sürdürülebilirliğin önemini göstermesi bakımdan oldukça kıymetli. Hocamızı ve ekibini tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi.

Proje hakkında bilgi veren Doç. Dr. Tuba Bedez Üte, “Önerilen bu projenin amacı sürdürülebilirlik konusunun her geçen gün önem kazandığı tekstil sektöründe, kapok lifi gibi çevre dostu bir hammaddenin eğrilebilirliğinin incelenmesiyle, tekstil sanayiinde dolgu malzemesi dışındaki kullanım olanaklarının araştırılmasıdır. Proje kapsamında kapok lifinin eğrilebilirliği başta olmak üzere, kapok içeren örme kumaşların fiziksel, performans ve ısıl konfor özellikleri detaylı olarak incelenmesi ile enzimatik yüzey modifikasyonu uygulanarak kapok liflerin eğrilme performansını geliştirmesi hedeflenmiştir” dedi.

Çevre dostu ve ucuz “kapok lifi”  içeren tekstil malzemeleri üretilecek

Çalışma sonucunda tekstil alanında ihtiyaç duyulan sürdürülebilir, yenilikçi, ucuz, çevre dostu life yeni kullanım alanları kazandırılacağını ifade eden Doç. Dr. Bedez Üte, “Bir lif bitkisi olarak kullanım alanı bulması hem sanayi hem de ziraat alanında yeni çalışmaların önünü açabilecek. Çünkü kapok lifi doğal olarak yetişebildiği gibi, lifi için özel olarak da yetiştirilebilmektedir. Üretimi esnasında su tüketimi yüksek değildir ve zararlı zirai ilaç kullanımı gerektirmez. Bu nedenle petrol türevi yapay lifler ile çevre dostu olmayan üretim yöntemleri ile elde edilen doğal liflere alternatif olabileceğini düşünüyoruz. Sonuç olarak bu sayede termofizyolojik konfor sağlayan, doğa sporlarında kullanılabilecek sürdürülebilir bir ürün geliştirilmesi milli ve yerli üretim ile gerçekleştirilebilecek” diye konuştu.

Yürütücülüğü Doç. Dr. Tuba Bedez Üte’nin yaptığı proje,  Türkiye’nin önde gelen tekstil ve hazır giyim üretici ve ihracatçılarından olan Sun Tekstil firmasının Ar-Ge Merkezi ile ortaklaşa sürdürülecek. Projede; Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Tekstil Mühendisliği Bölümünden Doç. Dr. Ebru Bozacı ve Doç. Dr. Nida Gülsevin Oğlakcıoğlu araştırmacı olarak yer alıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu