Ekonomi

Citadel’den Griffin’in gözü ABD’deki ekonomik zorlukların ortasında sabit gelirde

Citadel Advisors adlı 59 milyar dolarlık hedge fonunun başındaki milyarder Kenneth Griffin, yatırımcılara ABD ekonomisi ve finans piyasalarına ilişkin görüşlerini aktardı. Griffin kısa süre önce yazdığı bir mektupta, ABD’de orta vadeli ekonomik görünümün zorluklarla karşılaşmaya devam edeceği beklentisini paylaştı. Yine de, enflasyon baskıları hafifledikçe sabit gelirli piyasaların daha cazip hale gelebileceğini belirtti.

Griffin, ekonomik büyümeye ilişkin perspektifini özetleyerek, büyümenin mütevazı olacağını ve önümüzdeki çeyreklerde potansiyelin altında kalacağını öngördü. ABD Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadeleye yönelik devam eden çabalarının bu tahminde önemli bir faktör olduğuna dikkat çekti. Griffin, bu zorluklara rağmen tüketicilerin reel gelirlerinde büyüme görebileceğini öne sürdü.

ABD’nin mali durumuna değinen Griffin, özellikle mevcut hükümet açığı seviyelerini vurgulayarak endişelerini dile getirdi. İşsizlik oranlarının yaklaşık %3,75 olduğu bir dönemde ABD’nin %6,4’lük bir bütçe açığına sahip olmasını “sorumsuzluk” olarak nitelendirdi.

ABD federal bütçe açığı, artan faiz maliyetleri ve vergi iadelerinin etkisiyle Şubat ayında bir önceki yıla göre %13’lük bir artış göstererek yükselişe geçti. Mali yılın ilk beş ayında bütçe açığı 106 milyar dolar ya da %15 artarak 828 milyar dolara ulaşmıştır. Bu artış kısmen ulusal borç üzerindeki faiz maliyetlerinin artmasından kaynaklanmaktadır.

Citadel’in amiral gemisi Wellington fonu geçen yıl %15,3’lük bir kazanç elde ederek çok stratejili rakiplerinin önüne geçti. Griffin’in görüşleri ve fonun performansı, Citadel’in gelişen ekonomik koşulları öngörerek stratejik bir konumlandırma yaptığını gösteriyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu