Haber

Depremde çöken binada kalan genç kızın bacağı kesildi, kız kardeşi hala kayıp

KAHRAMANMARAŞ, – Geçen yıl 6 Şubat’ta meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki depremde çöken binanın enkazı altında kalan ve depremden 3 gün sonra kurtarılan Tuğçe Kalmış’ın (23) sağ bacağı ampute edildi. Annesini ve kardeşini çöken binada kaybeden Kalmış, kız kardeşi Tuana’yı (15) hâlâ bulamadı. Bir yıldır kız kardeşini arayan Tuğçe Kalmış, “Annem yaklaşık bir gün yaşadı. Bir gün sonra öldü. Yanımda vefat etti. Kardeşimin ve kardeşimin sesini hiç duymadım. Kardeşim enkaz altında. Çok bağırdım ama seslerini hiç duymadım. Kardeşimin cenazesi 1 ay sonra, yalnız kaldılar.” “Mezarlıkta bulundu ama kız kardeşim hala kayıp. Şu anda kız kardeşimi bulmaya çalışıyorum” dedi.

Geçtiğimiz yıl 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki deprem, kent genelinde büyük yıkıma neden oldu. Felakette kent merkezinde çöken Ebrar Sitesi’nde yaklaşık 1400 kişi hayatını kaybetti. Ebrar sitesi D Blok 1’inci katında yaşayan Tuğçe Kalmış, çöken binanın enkazı altında ailesiyle birlikte kaldı. Kalmış, 3 gün sonra enkaz altından çıkarılarak hastaneye sevk edildi. Anne Havva Kalmış ve kardeşi Muhammet Tuğra Kalmış’ın (20) cansız bedenleri enkaz altında bulunurken, kız kardeşi Tuana Kalmış’ın (15) ise hâlâ bulunamadı.

’11 AY TEDAVİ GÖRDÜM, 23 AMELİYAT YAPTIM’

11 ay hastanede tedavi gören Tuğçe Kalmış’ın sağ bacağı kesilerek protez bacak takıldı. Bir yıl önce yaşadıklarını anlatırken zaman zaman duygulanan ve gözleri yaşaran Tuğçe Kalmış, “Ebrar Sitesi D Blok 1’inci katta oturuyorduk. Binanın sonunda enkaz altından çıkarıldım. 3. gün Annemi ve kardeşimi kaybettim. Kız kardeşim şu anda kayıp. Enkazdan çıkmadı. 11 ay boyunca Ankara Etlik Şehir Hastanesi’nde tedavi gördüm. Sağ ayağımı kalçadan kaybettim. 23 ameliyat geçirdim. Kahramanmaraş’a geleli bir ay oldu. Bir hayat kurmaya çalışıyorum. Şu an tek dileğim kardeşimi bulmak. Bunun için yoğun bir şekilde çalışıyoruz.” ifadesini kullandı.

‘KARDEŞİM HALA BURADA DEĞİL’

Annesiyle kaldığı aynı odada depreme yakalandığını anlatan Kalmış, “O gece annemle aynı odadaydık. Annem yaklaşık bir gün yaşadı. Sonunda öldü. O da yanımda vefat etti. Enkaz altında kalan kardeşimin ve ablamın sesini hiç duymadım. Çok bağırdım ama seslerini hiç duymadım.” “Kardeşimi bir ay sonra DNA testiyle buldum. Kardeşim hala bulunamadı. Birçok yere başvurduk, DNA testi verdik. Bir yıldır bulunamadı. Kardeşimin cenazesi Ankara mezarlığında bulundu. Bir ay sonra evsiz kaldım ama kız kardeşim hala orada değil” dedi.

‘HAYAT DEVAM EDİYOR’

Kalmış, enkaz altındayken umudunu hiç kaybetmediğini belirterek, “Hep ‘Çıkıp hayatıma devam edeceğim’ dedim. İlk çıktığımda sağlıklı çıkacağımı düşünüyordum ama sağ ayağımı kaybettim. Yapacak bir şey yok, hayat devam ediyor. Biz bir şekilde yaşamaya çalışıyoruz. Ama Allah’ım.” “Asla umudumu yitirmiyorum. Şu anda kız kardeşimi bulmaya çalışıyorum.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu