Ekonomi

Egeli ihracatçı ‘stoğunu korumayı’ hedefliyor

İZMİR (İGFA)- Ege İhracatçı Birlikleri, 2022’de yüzde 12 artışla 18 milyar 300 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. 12 ihracatçı birliğinin 9’u ihracatını artırırken, 3 birlik geçen yılın performansının gerisinde kaldı.

Ege İhracatçı Birlikleri, 2022 ihracat performansı değerlendirme toplantısında, bugünkü kurun ihracat değil ithalatın tabanda olduğunu belirterek, “Ülkemizin bu olumsuz havayı yaşamaması için tek çare, döviz kurlarındaki artış.”

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, 2022 için ‘altın yıl’ tabirini kullandığını hatırlatarak, “Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağımız 2023 yılı için maalesef olumlu bir tanım yapamıyoruz. bizim için manevi açıdan çok değerli. 2023 yılı ihracatçılarımız ve ülkemiz için ‘kayıp’. ‘Yıl’ olacak bir görüntü gösteriyor” dedi.

Birlik Koordinatörü Önder Eskinazi, dünya ekonomilerinde büyüme rakamlarının 2022 büyüme rakamlarının gerisinde kalacağı beklentisinin, personel, enerji ve hammadde fiyatlarındaki artışın yanı sıra toplumsal barışı bozan enflasyon rakamlarının arttığını belirtti. 2022’nin ilk yarısında ihracatımız yüzde 21 artarken, 2022’nin ikinci yarısında ihracatımız sadece yüzde 4 arttı. 2022’nin ikinci yarısında birçok departmanımız ihracatta olumsuzluklar gördü. 2023 daha zor olacak” dedi.

Döviz kurunu kontrol altında tutma yaklaşımının gerçekçi olmadığını gördüklerini belirten Eskinazi, 2023 için hedef koyamadıklarını açıkladı.

Eskinazi, 2023’teki hedeflerinin varlıklarımızı korumak olacağını söyledi.

Eskinazi, “İhracatçı fiyatı karşılayamayacağı için ihracat zarar görecek” dedi. 2022 yılında döviz kurunu sabit tutma yaklaşımının da gerçekçi olmadığını gördük.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu