Haber

Emekli Vatandaşlar Maaşların Düşüklüğüne Tepki Gösterdi

SEYFİ ÇELİKKAYA

Yozgat Türkiye’de emekli vatandaşlar emekli maaşlarının düşük olmasına tepki gösterdi. Emekli öğretmen İhsan Kaptanoğlu, “En düşük emekli maaşıyla kahvaltıda en azından peynir, zeytin yenmeli. Bu şu anda mümkün değil.” Adliye emeklisi Bayram Seyit Altınay ise, “Maaş yetersiz. Zamların biraz engellenmesi gerekiyor. Maaş ne kadar çok verilirse zamlar da o kadar tam oluyor. Maaş veriyorlar ama zam olunca bu da oluyor” dedi. Bu artışların kontrol altına alınması ve maaşın en az asgari ücret düzeyinde verilmesi gerekiyor.”

SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılan zamlara rağmen asgari emekli maaşının açlık sınırının altında kalmasına tepkiler sürüyor. YozgatMahallelerarası sofrada bir araya gelen emekliler, verilen zamların enflasyona karşı aşındırıldığını belirterek tepkilerini dile getirdi.

“ÜCRETLER GEÇİM ÜCRETİ DEĞİL, YETERLİDİR”

Telekom’un özelleştirilmesinden sonra 25 yıl Telekom’da, son 6 ay da Kültür Müdürlüğü’nde görev yapan Salim Altınok, 2017 yılında emekli olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Her şeye rağmen emekli devlet memuruyuz, çok şükür. Şunu söylemeliyim ama bizden daha az kazananlar var. Özellikle BAĞ-KUR’dan, SSK’dan kardeşlerimiz, arkadaşlarımız var. Genel olarak bu fiyatlar gerçekten çok uygun. Tatmin edici, yaşanacak fiyatlar değil bunlar.Devletimizin 2024 yılı için bize verdiği fiyatlar Aldığı emekli maaşına mı itiraz edelim, yoksa sabırlı olup adına şükredelim mi?Bu maaşlar özellikle Cumhurbaşkanımıza veriliyor. Bürokratik olarak akademik düzeyde mutlaka yüksek maaş almaları gerekir ama ekonominin böyle dibe vurduğu bir dönemde alt sınıf 10 bin lira, 15 bin lira. “20 bin lira sadece isim, onlarınki var.” hiçbir önemi ve değeri yoktur. Hükümetimiz, özellikle de Yozgat milletvekillerimiz ve Meclisimiz bir an önce bunun bilincinde olup, yine de bu mazlum ve mağdur halkın bir an önce mağduriyetlerinin giderilmesini bekliyoruz.”

“EVİN KİRASİ 10 BİN OLURSA NEYLE YAŞAYACAĞIZ?”

“En düşük emekli maaşıyla kahvaltıda en azından peynir, zeytin olmalı. En azından şu anda bu mümkün değil” diyen emekli öğretmenim İhsan Kaptanoğlu, tepkisini şöyle dile getirdi:

“Akşam televizyonda peynir fiyatlarına 3 gündür zam geldiğini, kilosunun 200 küsur liraya çıktığını duydum. Bu şartlarda bir arkadaş az önce ‘maaş artışı falan’ dedi ama ‘Bu maaş değil. Ev kirası dedim. Ev kirası 10 lira’ dedim. Bin lira olsa, bir ülkede maaş 10’un altında olsa bu adam nasıl ayakta kalacak, enflasyon yüzde 65, bunu herkes biliyor ama zorla maaş artışı yüzde 49 falan. Nerede? Yüzde 16’yı mı alacağız, yoksa maaşımız geçen seneye göre yüzde 16 azaldı. Geçen senenin maaşını ödedik, bunu alamıyoruz. Dolayısıyla bizim 300, 500 milletvekilimiz, bakanımız, Maliye Bakanımız var. Yapma’ Bunu bilmiyorlar mı, yani vatandaş düştükçe 7 bin 500 lira maaş alıyor, maaşı yüzde 10 artarsa ​​10 bin lira oluyor ama diğer A vatandaşının maaşı 10 bin lira oluyor. bu konuda artışı ve farklılığı gibi. 25 yıldır hizmet ediyorum. Şu ana kadar Türkiye’de Akdeniz kıyılarına gittiğimi bilmiyorum. Sorgun’daki hamama gittiğimi bilmiyorum. Bunlar Bir gazetenin maliyeti 6 liraya çıktı ve ben 1964 yılında iki gazeteye günlük aboneydim. “İhtiyacım olduğunda ara sıra alıyorum ama her zaman iki tane olmuyor.”

“ZEMİN MAAŞININ NE OLDUĞUNU BİLEN VATANDAŞ YOK”

Adliyeden emekli Bayram Seyit Altınay ise maaşı eleştirdi ve şunları söyledi:

“Verilen emekli maaşları yetersiz. Birincisi en azından taban fiyat olması lazım. İkincisi adliyede çalıştım, 52 yıldır adliye memurluğu yapıyorum ve artık emekliyim. Asal maaşın ne olduğunu bilmiyorduk. Maaşlarımız her kademede kademeli olarak artacaktı. Artık kök maaş var. Kök maaşın ne olduğunu bilenler Vatandaş da yok. Var mı? Hayır efendim, verilen maaş yetersiz. Artışların önüne geçilmeli. Az.Maaş verildikçe artışlar daha da artıyor.Maaş veriyorlar ama artış var, daha da artıyor.Bu artışların kontrol altında tutulması ve maaşın en azından taban fiyat üzerinden verilmesi gerekiyor. Asgari ücret 17-18 bin lira falan. Şu anda temel maaşım olan 7 bin 500 lirayı alıyorum.”

Kaynak: ANKA / Yerel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu