Ekonomi

En elektronik alışverişi biz yaptık.

Garanti BBVA açıklamasına göre, Garanti BBVA Ödeme Sistemleri (GÖSAŞ), Garanti BBVA kartlarından ve Garanti BBVA POS’tan yapılan işlemlere ilişkin yaptığı araştırma verilerini geçtiğimiz Kasım ayına, e-ticaret platformlarının farklı tarihlerdeki yoğun kampanyalarıyla duyurdu. Buna göre, “Efsane Kasım”, “Efsane Cuma”, “Muhteşem Cuma” ve “11.11” gibi farklı kampanyalarla online alışverişin zirve yaptığı dönemde e-ticaret harcamalarını inceleyen araştırma, tüketicilerin sektörel, sektörel olarak en çok hangi şubelerde harcama yaptığını ortaya koyuyor. Bir önceki aya göre harcama. değişimlere ışık tutuyor.

Kampanyalar satışları artırır

GÖSAŞ’ın verilerine göre e-ticaret harcamaları kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 19 arttı. Toplam kartlı alışverişler içinde e-ticaretin payı bir önceki aya göre 3 puan artarak yüzde 29’a ulaştı. Açıklamaya göre, bu yıl kasım ayında tüketiciler online alışverişte teknolojik ürünlere en büyük ilgiyi gösterirken, Elektrik-Elektronik segmentinde online satışlar ekim ayına göre yüzde 48 arttı. Bu branşı %16’lık artışla Giyim-Aksesuar harcamaları ve %15’lik artışla Seyahat Acenteleri-Ulaştırma harcamaları izledi.

Taksitli alışveriş daha da arttı

Araştırmaya göre taksitli e-ticaret alışverişlerinin cirosu kasım ayında yüzde 26 artarken, peşin alışverişlerin cirosu yüzde 13 arttı. E-ticaret alışverişlerinin yüzde 47’si taksitle gerçekleşti. Yani Kasım ayında yaklaşık olarak her iki süreçten biri taksitli olarak gerçekleşti. Cazip kampanyalar ile ihtiyaçlarını taksitlendirerek Kasım ayı fırsatlarından yararlananlar taksitli e-ticaret alışverişlerinde en çok Elektrik-Elektronik şubesini tercih etti. Bu dönemde teknoloji ürünlerinde taksitli alımlar bir önceki aya göre yüzde 61 arttı. Taksitli e-ticaret alışverişinde bunu yüzde 50 artışla Elektrik-Elektronik ve yüzde 27 artışla Konaklama segmentini Seyahat Acentaları ve Taşımacılık takip etti. Kasım ayında e-ticaret harcamalarını en çok artıran iller yüzde 88 ile Mersin ve yüzde 30 ile Muğla oldu. Bu illeri Aydın (%26), İstanbul (%23), Bursa (%20), Antalya (%17), Balıkesir (%16) ve İzmir (%10) izledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu