Ekonomi

Enerji Bakanı: 7 bin 500 MW yenilenebilir kapasite sanayicilere tahsis edilecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, bu yıl 7 bin 500 megavat yenilenebilir kapasitenin sanayicilerin kendi tüketimine tahsis edileceğini belirtti.

Bayraktar, basın mensupları Bakanlıkta bir araya gelerek gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin yenilenebilir enerjide kapasitesini artırdığına dikkat çeken Bayraktar, bu kaynakların dışa bağımlılığın ve cari açığın azaltılmasında önemli rol oynadığını söyledi.

Bayraktar, geçen yıl 2 bin 800 megavatın üzerinde yenilenebilir enerji konseyi gücünün eklendiğini, yenilenebilir kaynakların elektrik üretimindeki payının yüzde 42’ye çıktığını belirtti.

Yenilenebilir enerjide hedefin her yıl 5 bin megavat ilave kapasite olduğunu hatırlatan Bayraktar, “İddialı bir hedefimiz var. Bu Türkiye’nin cari açıkla ve iklim değişikliğiyle mücadelesiyle alakalı. Daha ağır bir enerji yatırımı göreceğiz. Önümüzdeki dönemde ülkemiz.” dedi.

Yenilenebilir enerji yatırımları kapsamında kapasitelerin belirli zamanlarda açıldığını vurgulayan Bayraktar, şöyle devam etti:

“Uzun süredir teknik çalışmalar yürüttüğümüz bir sürecin sonuna geldik ve bugün sanayicilerimizin kendi tüketimleri için kuracakları 7 bin 500 megavatlık yenilenebilir kapasiteyi açıklamanın gururunu yaşıyoruz. Başvuru yapabilecek durumdayız ve 2024 yılında 7 bin 500 megavat tahsis edeceğiz. Bu yatırımların bir an önce hayata geçmesini ve yeni olmasını sağlamak istiyoruz” diye konuştu. Bu da 5 milyar dolarlık bir yatırım anlamına geliyor.”

2026 yılında yürürlüğe girecek “sınır karbon” düzenlemesinin sanayiciyi ve ihracatı etkileyeceğine işaret eden Bayraktar, bu bağlamda üreticilerin karbon emisyonlarını azaltmak için çalışmaları gerektiğini ve yenilenebilir enerji kullanımının bunda önemli rol oynayacağını ifade etti. alan.

Bayraktar, bu kapsamda tahsis edilecek 7 bin 500 megavatlık kapasitenin sanayiciler tarafından memnuniyetle karşılanacak bir haber olduğunu söyledi.

2024’te Karadeniz’de yeni keşifler bekleniyor

Karadeniz’de 3 derin deniz sondaj gemisiyle doğalgazla ilgili çalışmaların devam ettiğini vurgulayan Bayraktar, bu yıl üretim odaklı bir süreç yaşandığını kaydetti.

Sakarya Gaz Sahasında 2020 yılında doğalgaz keşfi yapıldığını hatırlatan Bayraktar, bugün itibarıyla sahada günlük 2,7 milyon metreküp üretim yapıldığını belirtti.

Karadeniz’de doğal gaz üretiminin artırılmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü bildiren Bayraktar, “İlk etapta üretim hedefi 10 milyon metreküp olarak açıklandı. Dolayısıyla 2,7 milyondan 10 milyon metreküpe ulaşması gerekiyor. İkinci fazda 40 milyon metreküp üretime ulaşmayı hedefliyoruz. Bu yıl denizlerde de üretime başlayacağız.” “Biz buna odaklanıyoruz. Temel amacımız üretimi artırmak ama özellikle Karadeniz’de aramayla ilgili birçok sondaj hedefimiz var. 2024 yeni bir keşif yılı olabilir.” dedi.

Gabar’da günlük petrol üretiminin yaklaşık 33 bin varile çıktığını, bölgede 27 sondaj kuyusu bulunduğunu belirten Bayraktar, “Gabar’da bu yıl günde 100 bin varil üretim yapmayı hedefliyoruz. Bu sayıya sonuna kadar ulaşacağız. Dolayısıyla bu, ülkemiz için gerçekten önemli bir aşamadır.” dedi.

Bayraktar, Türkiye’nin farklı coğrafyalarda daha aktif rol alması gerektiğini belirterek, “Irak ve Libya’da denizde ve karada kendi gemilerimizle denizde aramalarımızı aktif olarak yürütebileceğimiz ilgi alanları var.” değerlendirmesini yaptı.

“Küresel doğalgaz piyasalarında daha makul fiyatlar bekliyoruz”

Birleşik Arap Emirlikleri ile stratejik ortaklık çerçeve anlaşması imzalandığını hatırlatan Bayraktar, “Anlaşma her ne kadar kamuya açık bir metin olsa da bunu bir kapitülasyonmuş gibi göstermek isteyenler oldu, muhalefetten de eleştiriler geldi. Parlamentomuzun onayladığı bir metindir, internet sitemizde de bulabilirsiniz. Okuduğunuzda hiçbir şekilde kapitülasyon söz konusu değildir.” “Hayır, sadece iki ülkede birlikte çalışma iradesi var. Projeleri değerlendirme iradesi var.” dedi.

Projeleri iki ülkenin çıkarları doğrultusunda değerlendireceğini belirten Bayraktar, somut projeler kapsamında 6 bin 500 megavatlık yenilenebilir enerji portföyünün bulunduğunu kaydetti.

Konuyla ilgili teknik çalışmaların devam ettiğinin altını çizen Bayraktar, “Bunları önümüzdeki birkaç ay içinde somut bir anlaşmaya dönüştürmeyi hedefliyoruz. Yani ciddi bir teknik çalışmaya ihtiyaç var.” söz konusu.

Bayraktar, bu yıl dünyada gaz fiyatlarının “daha makul” olmasını beklediklerine dikkat çekerek, petrol piyasasında arz tarafında ciddi bir sorun yaşanmadığını ifade etti.

Talep tarafında ise ağırlıklı olarak Çin’den ve dünyadaki ekonomik durgunluktan kaynaklanan bir daralma olduğuna dikkat çeken Bayraktar, şöyle devam etti:

“Bu tabloya baktığınızda aslında fiyatların aşağı yönlü olmasını beklersiniz ama fiyatları yukarı çekecek pek çok gelişme var. Bölgemizde başta Rusya-Ukrayna Savaşı, tedarik zincirindeki zorluklar, en çok da Rusya-Ukrayna Savaşı var. Son dönemde İsrail’in Gazze’de uyguladığı vahşet, potansiyel bölge olan Kızıldeniz’e yayılma riski, Türkiye ve Süveyş’teki tankerlerin durumu gibi gelişmeler aslında piyasa mekanizması içinde normalde yaşanmayan ancak piyasa mekanizmasını tetikleyen gelişmelerdi. Bu bölgesel gelişmelerin hangi yöne döneceğini hesaplayamasak da bilemesek de şunu söyleyebiliriz: Bunlara rağmen bölgede fiyatlar bu seviyelerde olabilir. ek gerginlik, biraz daha rahatlama olasılığını görüyorum. Özellikle bu yıl ABD’de yapılan seçimlerin de etkisiyle üretimin çok arttığını, arz tarafının da arttığını görüyoruz ancak her geçen gün farklı gelişmeler oluyor ve bunlar da fiyata etki edebilir.”

Bayraktar, Türkiye’de şu anda doğalgaz ve elektriğe fiyat artışı öngörülmediğini, petrolde otomatik fiyatlama nedeniyle akaryakıtta yukarı ve aşağı yönlü değişimler olabileceğini sözlerine ekledi.

Konutlarda elektrik ve doğalgaza yüzde 50 oranında destek olduğunu belirten Bayraktar, devletin bu gruptaki tüketicilere destek vermeye devam ettiğini vurguladı.

“Modüler Reaktör Kanununu Meclis gündemine taşımayı hedefliyoruz”

Bakan Bayraktar, elektrik talebinin arttığını ve elektrik altyapısı yatırımlarının devam etmesi gerektiğini vurgulayarak, ham petrol ihtiyacının yüzde 92’sini ithal eden Türkiye’nin elektriğini yerli kaynaklardan üretmesi durumunda elektrik maliyetlerinin düşeceğini kaydetti.

Türkiye’nin Sinop, Akkuyu ve Trakya’da toplam 12 reaktörle büyük bir nükleer enerji programına sahip olduğuna işaret eden Bayraktar, şöyle konuştu:

“Akkuyu’da 4 tanesinin inşaatı devam ediyor. Ayrıca son dönemde küçük modüler reaktörlerden de bahsediliyor. Bu konu üzerinde çalışıyoruz. Modüler Reaktör Kanunu’nu bu yıl Meclis gündemine getirmeyi hedefliyoruz. 12 reaktörden I Bahsi geçen yaklaşık 15 bin megavat kapasiteli tesisin 5 bin megavatlık kısmı da küçük modüler reaktörlerden geliyor. Türkiye’nin 2050 yılına kadar 20 bin megavat kapasiteye ihtiyacı var.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu