Ekonomi

Finansal Hizmetler Güven Endeksi açıklandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Ocak ayı Finansal Hizmetler İstatistikleri ve Finansal Hizmetler İnanç Endeksi açıklandı.

Finans sektöründe faaliyet gösteren 142 kurumun karşılıklarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilen anket sonuçlarına göre endeks, Ocak ayında bir önceki aya göre 20,6 puan azalarak 140,8 seviyesinde gerçekleşti.

Endeksi oluşturan anket sorularına ilişkin yayılım endeksleri incelendiğinde son 3 aydaki iş durumu, son üç aydaki hizmet talebi ve gelecek dönemde hizmetlere yönelik talep beklentisi olmak üzere tüm alt endeksler yer alıyor. 3 ayda FHGE’yi azalan yönde etkiledi.

İş durumu ve hizmet talebine ilişkin değerlendirmelerle karşılaştırıldığında iş durumunun son 3 ayda iyileştiği yönündeki değerlendirmeler, son 3 ayda hizmet talebinde artış olduğu yönündeki değerlendirmeler ve bu durumun devam edeceği yönündeki beklentiler Önümüzdeki üç ayda hizmetlere olan talebin artması zayıfladı.

İstihdam değerlendirmelerine göre, son 3 ayda istihdamda artış olacağını söyleyenler lehine eğilim güçlenirken, gelecek 3 ayda istihdamda artış bekleyenler lehine eğilim bir miktar azaldı.

Kârlılık değerlendirmelerine göre, son 3 ayda kârlılığında artış bildirenlerle önümüzdeki 3 ayda kârlılığında artış bekleyenler lehine eğilim bir önceki döneme göre zayıfladı.

Rekabet edebilirliğe ilişkin değerlendirmelerle karşılaştırıldığında iç pazarda rekabet gücünde son 3 ayda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmeler ve önümüzdeki 3 ayda iyileşme olacağına dair beklentiler güçlendi.

Dış pazarlarda rekabet gücünün son 3 ayda arttığına ilişkin değerlendirmeler hem Avrupa Birliği (AB) içinde hem de AB dışında dış pazarlarda zayıfladı.

AB içindeki dış pazarlarda önümüzdeki 3 aya ilişkin iyileşme beklentileri bir miktar güçlenirken, AB dışındaki dış pazarlarda aynı kaldı.

Ocak 2024’te NACE Rev.2 şube sınıflandırmasına göre “Finans ve Sigorta Faaliyetleri”Fasıldaki güven endeksleri alt segmentlerin bir önceki aya göre prestijiyle birlikte değerlendirildiğinde “64-Finansal Hizmet Faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç)”, “65-Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları (zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç)”Ve “66-Finansal Hizmetler ve Sigorta Faaliyetlerine İlişkin Yardımcı Faaliyetler”Bölümlerde sırasıyla 21,4, 2,1 ve 32,3 puanlık düşüş yaşandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu