Haber

Fransa, Rusya’nın Ukrayna limanlarına yönelik yasa dışı ablukasını kınadı

Fransa Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşmasını feshederek “Ukrayna limanlarına yasadışı abluka uyguladığını” bildirdi ve kararı kınadı.

Bakanlık, Rusya’nın Karadeniz üzerinden tahıl sevkiyatına ilişkin anlaşmayı yenilememe kararına ilişkin açıklama yaptı.

Rusya’nın anlaşmayı feshetmesine ilişkin açıklamada, “Bu bölgedeki deniz ulaşımının engellenmesinden Rusya sorumludur ve Ukrayna limanlarına yasa dışı abluka uygulamaktadır.” terimler yer aldı.

Rusya’nın Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’ndan çekilmesini kınayan açıklamada, Rusya’nın küresel gıda güvenliğine yönelik “şantaja” son vermesi ve alınan karardan geri adım atması istendi.

Fransa’nın ortaklarıyla birlikte “dünya çapında en savunmasız nüfuslar üzerindeki gıda güvensizliği risklerini azaltmak için eylemlerini artırmaya devam edeceği” vurgulandı.

Açıklamada ayrıca, Fransa’nın Ukrayna’da gıda güvensizliği ve yetersiz beslenmeden etkilenen insanlara yardım etmek için uluslararası gıda yardımını bu yıl 840 milyon avronun üzerine çıkardığı kaydedildi.

Rusya’dan “tahıl koridoru anlaşması fiilen sona erdi” açıklaması

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, 17 Temmuz’a kadar uzatılan Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’na ilişkin yaptığı açıklamada, “Tahıl koridoru anlaşması fiilen sona erdi, durduruldu. Rusya derhal tahıl anlaşmasına geri dönecek” dedi. ilgili şartlar uygulanır uygulanmaz anlaşmanın rus kısmı yerine getirilmemiştir.” sözlerini kullandı.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısının küresel gıda fiyatları üzerindeki etkisini azaltmak amacıyla BM, Rusya, Türkiye ve Ukrayna, 22 Temmuz 2022’de İstanbul’da düzenlenen törenle Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nı imzaladı.

karaburunhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu