Haber

GMİS Şube Başkanı Çınar: Amasra’da taş ocağında çıkan yangın söndürüldü

14 Ekim’de facianın yaşandığı taş ocağındaki çalışmaları anlatan GENEL Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Amasra Şube Başkanı Ümit Çınar, “Ocak ayında son 20 günde yapılan testler sonucunda yangın çıktı. . Bekleme süresinden sonra üretime devam etmek istiyoruz.”

Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanlığı’nın bağlı olduğu Endüstriyel Avrupa Sendikalar Sendikası genel sekreteri Luc Üçgen, maden kazasının meydana geldiği Amasra’ya gelerek bölgede incelemelerde bulundu. Üçgen, Amasra Şube Başkanı Ümit Çınar’ı ziyaret ederek taziyelerini iletti ve ‘geçmiş olsun’ dedi. Madencilerin ekonominin bel kemiği olduğunu belirten Üçgen, “Madencilerin olmadığı bir dünyada elektrikten de elektrik üretiminden de söz edemeyiz. Bu nedenle onların yer altında yaptıkları işlere büyük saygı göstermemiz gerekiyor. Biz Avrupalı ​​olarak 7 milyon personelin bağlı olduğu İşçi Sendikası personelimizin selamını getirdi.Maden faciasının şartlarını ve sonuçlarını incelemek için burada buluyoruz.Burada sendikanın bakış açısı nedir?Sendikanın bakış açısı sabah işe giden madencinin akşam sağ salim evine gelmesidir.İş yerinde madencinin ölümünü kabul edemeyiz.Sendika olarak bizim asli görevimiz işyerlerimizde iş güvenliği konusunda iddiaya girmektir.” Bunun için işverenlerle ve devletlerle gerekli çabayı göstermemiz gerekiyor. Avrupa Birliği olarak sizlere tüm desteğimizi vereceğimizi belirtmek isteriz.”

Ümit Çınar ise fırındaki yangının söndürüldüğünü ve bekleme süresinin ardından tekrar üretime başlamak istediklerini belirterek, “Fırında son 20 günde yapılan testler sonucunda yangın çıktı. Bekleme süresinden sonra tekrar üretime başlamak istiyoruz.Teknoloji olarak ilk pilot bölgemiz Amasra.Şu anda tam ve yarı mekanize.Çalışan ayaklarımız var.Teknolojiyi takip eden bir kurumuz ama biz yer altı madenciliğinde en değerli element olan metan gazıyla uğraşıyoruz.Yer henüz açılmadığı için patlamanın nedenine dair net bir bilgimiz yok.Hakim ve savcılarımız patlama alanına inecek, biz Bundan sonra net sonuçlara ulaşacağız.Amasra turizmi İstanbul’un şehri olarak biliniyor ama biz bir bedel ödedik. Bu aşamadan sonra daha disiplinli çalışacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu