Haber

Hakan Fidan’ın Blinken’e yaptığı ilk değil! Daha önce ABD’ye düzenleme yapmıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile Ankara’da 2,5 saatlik zirve gerçekleştirirken, toplantı sırasında çekilen fotoğraftaki detay büyük ses getirdi. Toplantıda Blinken, Mescid-i Aksa’yı ay yıldız içinde tasvir eden heykelciğin yanında otururken görüldü. Gündeme bomba gibi düşen bu fotoğraf karesi aklıma geliyor; Bakan Fidan’ın ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeff Flake ile 16 Haziran 2023’te yaptığı görüşmenin detayını aktardı.

11 YIL SONRA CEVAP

2012 yılında dönemin ABD Başkanı Obama, Recep Tayyip Erdoğan’la buluştuğu sırada elinde beyzbol sopasıyla fotoğraf vermişti. O dönemde bu atış çok konuşuldu, tartışıldı. Aradan yıllar geçmesine rağmen bu olay unutulmadı. 16 Haziran 2023 tarihinde ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeff Flake, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ı ziyaret etti. Bu ziyaretimiz sırasında masanın üzerinde bir beyzbol topu olduğunu fark ettik. Hakan Fidan’ın burada verdiği mesaj çok açıktı: Sopa sende ama top kimde?

BLINKEN ÜST DÜZEY PROTOKOL TARAFINDAN KARŞILANMADI

Önceki gece Ankara’ya gelen ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Türkiye tarihinde ilk kez hiçbir üst düzey yetkilinin katılmadığı bir törenle karşılandı. Aprondaki ışıkların açılmadığı karşılamanın ardından Blinken, çeşitli sokaklara asılan pankartlarla da tepki gösterdi. Blinken dün Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’la görüştü. İki bakan, başta Gazze olmak üzere önemli konuları değerlendirdi.

Mescid-i Aksa’nın bitişiğinde yanıp sönerek oturuyorlar

Hakan Fidan ile Antony Blinken’in görüşmesinde bir detay gözden kaçmadı. ABD’li bakanın sarılma girişimlerine olumsuz tepki gösteren ve toplantı öncesinde aralıklı bir tavır sergileyen Fidan’ın bir hamlesi daha büyük ses getirdi. Toplantıda Blinken, Mescid-i Aksa’yı Ay Yıldız şeklinde tasvir eden heykelciğin yanında otururken görüldü.

SARILMA HAREKETİNİ SAVUNDU

Toplantı öncesinde kamera karşısına geçen ikilinin buluşması sırasında ilginç bir olay yaşandı. Blinken, tokalaşma sırasında Bakan Fidan’a sarılmak için hamle yaptı. Bakan Fidan bu hamleyi ustalıkla savuşturdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu