Yaşam

İlber Ortaylı’dan 100. Yıl Kutlamalarına İlişkin Sert Açıklama: “Cumhuriyete Saygı Duyulmadı, Korunmadı.”

Türkiye bu yıl Cumhuriyetin 100. yılını kutlamaya hazırlanıyor. Ancak İsrail-Filistin gerilimi nedeniyle bazı faaliyetlerin ertelenmesi gibi konular üzerinde tartışmalar yaşandı. Bugünkü kutlamalar hakkında Prof. Dr. İlber Ortaylı’danSert bir açıklama geldi.

Ortaylı, X (Twitter) hesabından yaptığı paylaşımda böyle bir kutlamanın olmayacağını belirtti. Ayrıca Türkiye’de Cumhuriyet saygı duyulmuyor ve önemsenmiyorAçıklamalarına bunu da ekledi.

İlber Ortaylı’nın açıklaması:

https://twitter.com/twitter/status/1716758639069794781

“Milletimiz Cumhuriyetin getirdiklerini, çıkarlarını bilmiyor. Atatürk’ün hayali nedir, burası nasıl bir coğrafya, kurallar neler? Bunlarla ilgili hiçbir düşünce yok. Sorgulamadan, habersiz yaşıyoruz. Bu Bu durum hem seçmene hem de seçilmişlere karşı sorumsuzluğu beraberinde getiriyor.

Cumhuriyetimizin 100. yılındayız. Bu durumda kutlama yapılmaz. Hiçbir cumhuriyet 100. yılını bu şekilde kutlamadı. Dünyada genel vicdanın zayıf olduğu ülke ABD’dir çünkü Amerikalılar tuhaf bir millettir. “Amerika Birleşik Devletleri” onlar için değerlidir; Kendi “devletleri” geri planda kalıyor ya da bununla övünüyorlar ama bunu törenlerle kutsamıyorlar. Örneğin, herhangi bir imparatorluğun yönetimi altındaki azınlığa mensup insanlar vardır. “Tanrı Çarı korusun ve bizden uzak tutsun” sözü onlardan geliyor. Devletin varlığı bir güvencedir ama bizden uzak durması gerektiği düşünülür, benim değildir. Amerika’da çok tuhaf bir şey var ama orada bile 50-100 yılda bir böyle günler kutlanıyor.

Fransa gibi ülkelerde bu tamamen ulusal bir sorundur, cumhuriyetin kutlanması. Monarşinin 200. ve 300. yıl dönümü kutlanıyor. İnsanlar bunu benimsiyor. Romanovlar en sevilen Rus hanedanı olmasa da Ruslar Romanovları kutladılar.

Bizim ülkemizde insanlar Cumhuriyete saygı göstermediler. Kimse kusura bakmasın. Türkler Cumhuriyetlerine saygı duymadılar ve onu korumadılar. “Umarım 150. yılda başka bir resim ortaya çıkar.”

Açıklamaya bazı tepkiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu