Ekonomi

Joe Lewis ABD’deki içeriden öğrenenlerin ticareti davasında hüküm giyiyor

İngiliz milyarder Joe Lewis, içeriden öğrenenlerin ticareti davasındaki rolü nedeniyle bugün bir ABD mahkemesinde mahkum edilecek. Yatırım firması Tavistock Group’un 87 yaşındaki kurucusu Lewis, aralarında iki özel pilotun da bulunduğu birkaç kişinin milyonlarca dolar yasadışı kazanç elde etmesini sağlayan gizli hisse senedi tüyolarını paylaştığını itiraf etti.

Savcılar Lewis’in yaşını, sağlık sorunlarını ve Ocak ayında suçunu kabul etmesini gerekçe göstererek daha hafif bir ceza verilmesini önerdiler. Federal yönergeler en fazla iki yıl hapis cezası önerse de nihai karar, suçun ciddiyeti ve caydırıcılık ihtiyacı gibi faktörleri göz önünde bulunduracak olan ABD Bölge Yargıcı Jessica Clarke’a ait.

Lewis, Bahamalar merkezli şirketi Broad Bay tarafından ödenecek 50 milyon dolar para cezasını içeren bir savunma anlaşmasını kabul etti. Anlaşmanın bir parçası olarak Lewis ayrıca ABD şirketlerindeki yönetim kurulu görevlerinden istifa edecek ve içeriden aldığı bilgilerin bir kısmını elde ettiği biyoteknoloji odaklı bir fon olan Boxer Capital’deki çoğunluk hissesinden vazgeçecek.

Londra’daki Tottenham Hotspur futbol takımının kontrolünü elinde bulunduran Tavistock Group’un kurucusu, portföyündeki şirketlerle ilgili içeriden edindiği bilgileri arkadaşlarına, kişisel asistanlarına, romantik partnerlerine ve pilotlarına aktarmıştır. İçeriden alınan bilgiler Mirati Therapeutics ve Tango Therapeutics’in halka açılmasında rol oynayan BCTG Acquisition da dahil olmak üzere çeşitli şirketlerle ilgiliydi.

Lewis mahkemeye gönderdiği bir mektupta yaptıklarından pişmanlık duyduğunu ifade ederek bunları kibir ve yenilmezlik duygusuna bağladı. Lewis, aralarında yatı Aviva ve özel uçağının da bulunduğu mal varlığıyla güvence altına alınan 300 milyon dolarlık kefaleti ödedikten sonra, iddianamesinden bu yana ABD’de kaldı.

Olaya karışan pilotlardan biri olan Patrick O’Connor suçunu kabul etti ve Mayıs ayında hüküm giymeyi bekliyor. Diğer pilot Bryan Waugh ise suçlamaları reddetti ve içeriden bilgi değil, sadece hisse senedi tavsiyeleri üzerine işlem yaptığını savundu.

Şu anda Bahamalar’da ikamet eden Lewis’in Forbes tarafından 6,2 milyar dolar net değere sahip olduğu bildiriliyor. İçeriden öğrenenlerin ticareti faaliyetleri 2019 ve 2021 yılları arasında gerçekleşmiş ve Lewis’in yatırım yaptığı dört şirket hakkındaki içeriden bilgileri içermiştir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu