Haber

KESK İzmir Şubeler Platformu: Olağanüstü hal değil, ‘afet bölgesi’ ilan edin

İZMİR – KESK İzmir Şubeler Platformu, deprem ve OHAL ilanı sonrası yaşanan gelişmelere ilişkin basın toplantısı düzenledi. BES İzmir Şube binasında düzenlenen toplantıda açıklamalarda bulunan KESK İzmir Dönem Sözcüsü Mustafa İtimat, iki depremin yol açtığı tahribatın sonuçlarının ağırlaştığını söyledi.

Yüzbinlerce insanın içinde bulunduğu durumun yol açtığı tarifsiz acıların hepimize de ağır sorumluluklar ve görevler yüklediğinin altını çizen İnanç, “Ülkemiz bu anlamda ayakları üzerinde duruyor ve tüm engellerine rağmen büyük bir dayanışma çalışması yürütülüyor. Devlet akılsız “Maalesef depremzedeler bu saatte kendi kaderlerine terk edildi. Aksine bağımsız kuruluşların istediği yardımlar engellenmeye çalışıldı” dedi.

‘DEVLET, BEYANI İLE AÇIKLANIR’

İtimat, depremin yaşandığı 10 il için hükümetin ilan ettiği olağanüstü halin önemli soru işaretleri oluşturduğunu belirtti. dedi.

İtimat, bölgede kurulan KESK Kriz Masası’ndan aldığı bilgiye göre, bölgeye gelen yardımların düzenli bir şekilde dağıtılamadığını belirterek, şöyle devam etti: “Gerekli ekipman kırsaldaki köylere ve noktalara ulaştırılmıyor. özellikle mülteci depremzedelere devlet kurumları tarafından yardım yapılmamakta, enkaz çalışmalarında ayrımcılık körüklenmektedir.Teknik ekipler ve gönüllü giden sağlık ekiplerinin sağlık çalışması ve barınma yapması için herhangi bir hazırlık yapılmamaktadır.Asbest tehlikesine karşı maske Enkaz çalışmalarında devlet tarafından sağlanmıyor yani depremzedelere yardım dağıtımında devlet yok, enkaz çalışmalarında asker ve devlet yok, ayrımcı malzeme dağıtımına karşı devlet yok. depremzedelerin ve istekli işçilerin güvenliği ve barınması için bir devlet değil, ancak olağanüstü hal ile depremin önlenmesinde devlet kendini gösteriyor. sonsuz yardım ve istekli insanlar.”

‘DEPREM VERGİLERİ NEREDE?’

“Peki beyin sarsıntısı vergileri nerede?” diye soran Güven, depremzedelerin kaderinin gönüllülerin imdadına bırakılamayacağını ve depremzedelerin acil barınma ihtiyaçları için deprem vergilerinin acilen seferber edilmesi gerektiğini vurguladı.

Bölgenin afet bölgesi ilan edilmesi gerektiğini vurgulayan Güven, “Yardım dağıtımında her türlü ayrımcılığa son verilmeli. Gönüllü ve gönüllüler için gerekli barınma ve sağlıklı çalışma ortamı oluşturulmalı, herkese maske dağıtılmalı. Asbest tehlikesine karşı çalışanlar, deprem bölgelerinde alınacak en radikal önlemler için, “Anayasal ve yasal bir engel olmasa da 10 ilin afet bölgesi ilan edilmesi işi hızlandırmak ve kolaylaştırmak için yeterlidir. Bu nedenle deprem bölgesi olağanüstü hal değil, afet bölgesi ilan edilsin diyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu