Haber

Küresel gıda krizine bir darbe daha Hindistan’dan geliyor! Dünyayı tedirgin eden karar

  •     HABER7

Dünyanın tahıl ambarı olarak nitelendirilen ülkelerin son dönemde attığı adımlar, küresel gıda tüketimini riske atıyor. Dünyanın önde gelen gıda üreticisi ülkelerinin adımları şimdiden 40’tanBirçok ülkede insanların gıdaya ulaşmasını zorlaştırıyor.

TAHIL KORİDORU ANLAŞMASI SONA ERDİ

Rusya-Ukrayna savaşının küresel gıda fiyatları üzerindeki etkisini azaltmak için Türkiye ve BM aracılığıyla 2022İstanbul’da imzalandı Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması Pazartesi günü sona erdi. Başladığı günden bu yana 3 kez uzatılan anlaşma, Rusya tarafından tek taraflı olarak feshedildi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov dün bir açıklama yaptı. “Verilen sözler tutulmadı. Tahıl Koridoru Anlaşması bugünden itibaren yürürlüğe girmeyecek. Rusya’nın şartları kabul edilirse anlaşma iade edilecek”söz konusu.

KÜRESEL GIDA KRİZİ RİSKİ

Rusya’nın tahıl koridorusözleşmenin feshi ile küresel gıda krizi riski göründü. dünyanın tahıl ambarıDünya pazarı olarak bilinen Ukrayna’dan gelen tahılların dünya pazarına ulaştırılamaması büyük bir gıda krizini kapıya getirdi. Ukraynaüretilen tahıllar AfrikaBaşta diğer ülkeler olmak üzere diğer ülkelere teslimat yapamamanın dünyada büyük bir gıda krizine neden olabileceği belirtiliyor.

HİNDİSTAN’DAN DÜNYANIN KARŞISINA DÖNEN KARAR

türkiye tahıl koridoruAnlaşmanın devamı için diplomasi trafiği yürütülürken, dünyayı rahatsız eden bir haber geliyor. HindistanDünya pirinç ticaretinin yüzde 40’ını kontrol eden Hindistan’ın birçok pirinç çeşidinin ihracatını yasaklamaya hazırlandığı belirtildi. Hindistan’ın iç tüketimini güvence altına alarakHububat koridoru kriziyle birlikte iç enflasyonu önlemek için hazırlandığı iddia edilen ihracat yasağı, küresel bir gıda krizini tetikleyebilir.belirtilmiştir.

Son dönemde dünya piyasalarında fiyat yüzde 60’aYüzde 50’ye varan zamlarla satılan pirinçte, yeni bir işletme özellikle gıdaya ulaşmakta zorlanıyor. Afrika, özellikleBirçok ülke için büyük sorun oluşturabileceği düşünülmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu