Teknoloji

“Palworld, Pokemon Fake” Tartışması Sosyal Medyayı Karıştırdı: İşte Steam’de Rekor Kıran Oyunun Gerçek Pokemon ile Karşılaştırması

Sadece 24 saat içinde 2 milyon satış Hem Steam’de hem de Xbox’ta aynı anda büyük bir başarıya imza atan Palworld, son zamanlarda oyun dünyasının konuştuğu tek şey. Oyunun bu kadar popüler hale gelmesi üzerine oyundaki bazı tasarımların bir başka ünlü yapım olan Pokemon’dan alındığı iddia edildi.

Japonlar arasında ‘canavarımı çaldın’ kavgası

Pocketpair şu anda görüntüler için kullanılabilir. üretken yapay zeka Bunları kullanan, kullandığını duyurmakta tereddüt etmeyen, ilham alma konusunda biraz fazla ileri gittiği düşünülen bir şirket. Palworld’deki Pal isimli arkadaşlarımızın Pokemon tasarımlarıyla olan benzerliği, durumu kısa sürede şirketin aleyhine çevirdi.

palworld Pokemon oyunundan çok hayatta kalma oyununa benziyor. Pokemon’un paralel dünyasında geçen oyunda amacımız ölmek olmadığından her tür yaratığı yakalama hedefimiz yok. Ancak iş görselliğe gelince durum değişiyor. Oyuncular Pocketpair’i doğrudan Pokemon tasarımlarını çalmakla suçluyor.

Pocketpair başkalarından ilham almaktan çekinmiyor

Tartışmalarda Pocketpair’i daha da zor duruma sokan nokta ise firmanın yöneticilerinden geliyor. Şirketin geçmişte “AI: Art Impostor” adında bir oyun geliştirmesi yetmezmiş gibi, o oyunun görselleri de açıkça başka bir oyundan etkilenmişti. Bu oyunda üretken yapay zeka oyunun ana mekanikleri arasında yer alıyor.

Şirketin CEO’su Takuro Mizobe İçerik üretimi açısından da yapay zekaya övgüde bulundu. Üstelik 2022 tarihli bir X gönderisinde yapay zekanın bir gün yasal kısıtlamaları aşabileceğini belirtmişti. 20221 tarihli bir paylaşımında ise yapay zeka ile yeni Pokemon’ların üretilebileceğini söylemişti. Palworld’deki karakterlerin yapay zeka tarafından üretildiğini kanıtlayacak hiçbir şey olmasa da oyunu geliştiren ekibin oldukça tecrübesiz olması da bu argümanları desteklemek için kullanılıyor.

Bu aydan daha erken Yolculuğun Ortası, Stabilite Yapay Zekası ve DeviantArt Binlerce sanatçıya dava açtı. Sanatçılar, bu yapay zeka platformlarının kendi eserlerini eğitim amaçlı kullandığını iddia etti.

Ancak CEO’nun geçen hafta paylaştığı bir gönderiye göre karakterler yeni mezun bir tasarımcı tarafından tasarlandı. CEO, bu kişinin daha önce 100 şirkete başvurduğunu ve reddedildiğini, şimdi de Palworld’deki 100 karakter konseptinin çoğunu kendisinin çizdiğini belirtti. Ancak sosyal medyadaki iddialar halen devam ediyor.

İşte hayranların Palworld ve Pokemon arasında fark ettiği bazı benzerlikler:

Palworld incelememiz için:

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu