Ekonomi

Silikon Vadisi Bankası, First Citizens Bank’a satıldı

Investing.com – ABD’deki bankacılık krizinin tırmanması Silikon Vadisi BankasıFederal Deposit Insurance Corporation’ın (FDIC) devralınmasından sonra 500 milyon dolara First Citizens Bank’a satıldı.

geçen yılki değerlemede 40 milyar dolar değerinde olan SVBBöylece değerinin %99’una satıldı.

First Citizens Bank’ın ana şirketi First Citizens BankShares, geçen hafta başlarında Silicon Valley Bank’ı satın almak için FDIC ile ön görüşmelere başladı. First Citizens’ın SVB’yi satın aldığı duyurusu, bankacılık krizinin sistemik risklerine ilişkin endişelerin azalmasına katkıda bulundu.

FDIC, First Citizens Bank’ın SVB’nin tüm mevduat ve kredilerini de satın alacağını duyurdu. Bankaya kayyum atanmasını takiben, varlıklar Silikon Vadisi Köprü Bankası olarak yeni bir organizasyon altında konsolide edilmiştir. Yayınlanan raporda, 10 Mart prestijine sahip bankanın yaklaşık 167 milyar dolar toplam aktifi ve yaklaşık 119 milyar dolar mevduata sahip olduğu açıklandı.

FDIC First Citizens Bank & Trust Company tarafından satın alma, Silicon Valley Bank’ın yaklaşık 72 milyar $’ lık varlıklarında 16.5 milyar $’ lık bir indirimle sonuçlanacak. FDIC ayrıca Silikon Vadisi Bankası’nın çöküşünün Mevduat Sigorta Fonu’na (DIF) yaklaşık 20 milyar dolara mal olduğunu tahmin ediyor. Kesin maliyet, FDIC mütevelli heyetinin tamamlanmasından sonra belirlenecektir.

Ayrıca FDIC, SVB’den yaklaşık 90 milyar dolarlık menkul kıymetler ve diğer varlıkların dağıtım için yedieminde kalacağını da belirtti.

Author: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu