Ekonomi

“Stellantis-Tofaş anlaşması değerleme açısından uzun vadede önemli”

Tofaş, Çarşamba akşamı KAP’a yaptığı açıklamada, Stellantis Türkiye hisselerinin tamamını satın aldığını duyurdu. Açıklamanın ardından süreci değerlendiren Cet Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Cemal Demirtaş, “Tofaş için değer yaratıyor” yorumunu yaptı.

Katıldığı Bloomberg HT yayınında bu satın almayı hem Türkiye, hem Koç Kümelenmesi hem de Stelantis için heyecan verici bir gelişme olarak gördüğünü belirten Demirtaş, “Stellantis artık dünyanın 4. büyük otomotiv üreticisi haline geldi. Tofaş artık bu büyük ailede önemli bir yere sahip olma fırsatını yakaladı. Bu anlaşma ile hem Türkiye’nin hem de Tofaş fabrikasının potansiyeli kanıtlanmış oldu. Anlaşma biraz zaman aldı; ama çok özel bir anlaşma imzalandı ve stratejik bir iş birliği yapıldı. Değerleme katkısı açısından uzun vadede önemli katkılar sağlayacaktır” dedi.

Demirtaş, “Stellantis ailesi içinde Tofaş, Stellantis’in Fiat tarafıydı. Tofaş şu anda Türkiye’de yüzde 20’lik pazar payıyla pazar lideri. Bunun yanı sıra satış, ithalat ve dağıtım ağı açısından Stellantis’in diğer çalışmaları da yer almaktadır. Orada da yaklaşık 100 bin adetlik bir pazar var. Toplamda yüzde 31 pazar payı olacak. Bu hem Koç yatırımcıları, hem Tofaş yatırımcıları hem de Stelantis için bir denge sağlayacaktır. Önümüzdeki dönemde dağıtım ağında da optimizasyonlar yapılacak” dedi.

Tofaş kapasitesini kullanabilecek mi?

Tofaş’ın yaklaşık 400 bin araçlık araç kapasitesine sahip olduğunu belirten Demirtaş, “Bunların yaklaşık 240 binini kullanacaklar. Önceki yıllarda 260-300 bin civarındaydı. Henüz detayları verilmeyen ve 6 marka için üretecekleri yeni bir üründen söz ediliyor. Çalışmalarına Temmuz 2023’te başlayacak. Tüm bu anlaşmaların kesinleşme tarihi Temmuz 2023. Bu tarihten sonra planlanacak ve 2025’ten itibaren yeni bir ürün girecek ve bu ürün Stellantis’in 2030’u içerisinde önemli bir stratejik parça olacak gibi görünüyor. hedefler.”

“Tofaş için değer yaratan bir anlaşma”

Hisse senedi tarafında yorum yapan Demirtaş, “Bir süredir bir beklenti vardı. Hiç yaşanmamış bir doğum gibiydi. Günlüğün ötesine bakarsak, özellikle Tofaş için değer yaratan bir şey olarak yorumlayabilirim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu