Ekonomi

TKYB’nin aktifleri 123,6 milyar TL’ye ulaştı

Bankanın net kârı yüzde 151 artışla 2,9 milyar TL’ye yükselirken, kredi fiyatı da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 41,73 artarak 78,1 milyar TL’ye ulaştı. Bankanın özkaynak kârlılığı yüzde 44,2 civarında gerçekleşti. Brüt takipteki alacakların toplam kredilere oranı yüzde 1,12 ile bankacılık şube ortalamasının altında kaldı.

“Uluslararası işbirliklerimiz devam ediyor”

Bankanın 2023 yılının üçüncü çeyreğinde yurt dışından kaynak getirmeye devam ettiğini belirten Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Genel Müdürü İbrahim Öztop, “Bankamız, sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda uluslararası finans kuruluşlarıyla işbirliklerine tüm gücüyle devam ediyor. Bu kapsamda Bankamız, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine doğrudan veya dolaylı olarak yaklaşık yüzde 80 katkı sağladı. Yapılan anlaşmalar kapsamında ülkemize yılın ilk 9 ayında 101,5 milyon euro ve 136,7 milyon dolar kaynak getirildi.

Ayrıca bu yıl Hazine ve Maliye Bakanlığı kredisi ile Alman Kalkınma Bankası KfW ile imzaladığımız 110 milyon euro tutarındaki İklim Finansmanı Kredi ve Hibe anlaşmasıyla sürdürülebilir kalkınma hedeflerine bir değerli katkı daha sağladık. Türkiye Cumhuriyeti. “Tüm bu gelişmelerle birlikte Bankamız, kredi ve hibelerle birlikte ülkemizdeki sera gazı emisyonlarının azaltılması ve ülkemizin sürdürülebilir kalkınması için çalışmalarına tüm hızıyla devam edecektir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu