Haber

Türk Atletizminin Efsane İsmi Hikmet Şen Hayatını Kaybetti

Ulusal ve uluslararası birçok başarıyla Türk Atletizminin efsane isimleri arasında yer alan Balıkesirli Milli Sporcu Hikmet Şen, 81 yaşında vefat etti.

Yaklaşık 10 gün önce yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi’ne kaldırılan Milli Sporcu Hikmet Şen, hayatını kaybetti. Türk sporuna yaptığı katkı ve başarılarıyla uluslararası ölçekte Türk Bayrağı’nı defalarca dalgalandırdı. Spordaki başarısının yanı sıra yardımseverliği ve iyi ilişkiler kurmasıyla da gönülleri fethetmeyi başaranlar arasında yer alan Hikmet Şen, F.Bahçe Spor Kulübü atletizm takımıyla birçok kez 3 bin, 5 bin, 10 bin ve kros yarışlarına katıldı. 48 kez milli oldu. İki kez olimpiyatlara katılan Hikmet Şen, Balıkesir’de yeni yetenekler bularak Türk Atletizminin gelişmesine katkıda bulunan isimlerden biriydi.

Hikmet Şen kimdir?

1943 yılında Bulgaristan’da doğdu. 1964 yılında orta ve uzun mesafe koşularına katılarak Bulgar milli takımına katıldı. 1971 yılında ailesiyle birlikte Anavatan Türkiye’ye geldi. F.Bahçe Spor Kulübü atletizm grubunda 3 bin, 5 bin, 10 bin ve kros yarışlarına katılarak 48 kez milli oldu. 1972 yılında Oslo’da düzenlenen uluslararası yarışmada 5 bin metreyi 13.58’de koşarak Türkiye rekorunu kırdı. Bu sonuçla 14 dakikanın altında koşan ilk Türk atlet oldu. Türkiye rekorunu iki kez yeniledi. 27 Aralık Büyük Atatürk Yarışı’nı da iki kez kazandı. Balıkesir’e yerleşti. Balıkesir’de yeni yetenekler bularak Türk Atletizminin gelişmesine katkıda bulundu. Spordaki başarılarının yanı sıra yardımseverliği ve iyi ilişkiler kurmasıyla da insanların gönlünü kazanmayı başaranlar arasında yer aldı. – BALIKESİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu