Ekonomi

Türkiye’den Gürcistan’a günübirlik gezilere büyük ilgi

Türkiye’nin komşu ülkesi Gürcistan’a günübirlik geziler yoğun ilgi görüyor. Artvin, Rize ve Trabzon başta olmak üzere birçok ilden tür şirketleri Batum’a günübirlik turlar düzenliyor. Gezilere katılanlar Türkiye’den daha uygun fiyatlara telefon almaya çalışıyor.

Türkiye’nin Kafkasya ve Orta Asya’ya açılan kapısı olan Sarp Sınır Kapısı’nda günübirlik turlara yoğun ilgi var. Türkiye Cumhuriyeti kimliğiyle pasaport ve vizeye gerek olmadan kolay geçiş imkanı ve 150 liralık yurt dışı çıkış ücreti olan Gürcistan’a vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor.

Artvin’in Kemalpaşa ilçesindeki Sarp sınır kapısından yürüyen vatandaşlar, kimlik kontrollerinin ardından Batum’a girdi. Döviz bürolarında Türk lirasını Gürcistan’ın para birimi Lari’ye çevirerek alışveriş ve yeme-içme ihtiyaçlarını karşılıyor.

Artvin, Rize ve Trabzon başta olmak üzere birçok ilden tür şirketleri Batum’a günübirlik turlar düzenliyor. Birçok tarihi ve kültürel yeri gezdikten sonra Batum’a gelen ziyaretçilerin en uğrak noktalarından biri de Ali ve Nino’nun heykeli. Heykel bir türlü kavuşamayan iki genci temsil ediyor.

Tur çeşitlerine katılan Yavuz Çetin, “Batum zaten görmek istediğim bir yerdi ve nüfus cüzdanınızla direk girebildiğiniz için bizim ülkemizden bir yer gibi geldi. Tur vardı. Tura katıldık. Tur. Doğal şartlar şartlar olarak Rize, Trabzon ve Artvin’den sonra bir düzlük var ki bu biraz güzel. Yani Türkiye’de böyle bir yer olmasını çok isterim açıkçası” dedi.

Şeyma Yazıcı, “Burada kiliseleri gezdik. Ali Nino heykelini andıran bir kumsal ve Karadeniz kıyısı var.

Sevilay Tantoğlu, “Kemalpaşa’dan geldim. 4 kilometre kadar uzaktayız. O yüzden geliyoruz bazen kıymetini biliyoruz. Yaklaşık 4 yıldır gelmiyorum. 4 yıl sonra buraya geldim çok değişmiş. Burası epey gelişti. Tek gelirim, çok gelirdim, ben gelmeden önce kuaförüm buradaydı, yani haftada bir geliyordum” diye konuştu. – ARTVİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu