Haber

Uluslararası Af Örgütü: İsrail’in Gazze ablukası insani felaketi daha da kötüleştirecek

Uluslararası Af Örgütü, çatışmalar durdurulmadığı takdirde İsrail’in 16 yıldır abluka altında tuttuğu Gazze’deki insani felaketin daha da kötüleşeceğine dikkat çekti.

İngiltere merkezli örgütten yapılan açıklamada, çatışmalar nedeniyle sivil ölümlerinin daha önce görülmemiş boyutlarda gerçekleştiği belirtilerek, “Sayısız hayat parçalandı, birbirinden ayrıldı ve altüst oldu” denildi. değerlendirme yapıldı.

Açıklamada, “Her geçen gün daha fazla can kaybediliyor ve Gazze’deki insani felaket daha da kötüleşiyor.” İsrail’in 7 Ekim’deki Hamas saldırılarına tepki olarak başlattığı bombardımanlarda sivil ölümlerinin ciddi oranda arttığı vurgulandı.

Ölen sivillerin üçte birinden fazlasının çocuk olduğuna dikkat çekilen açıklamada, enkaz altında hâlâ sayısız kişinin bulunduğunun altı çizildi.

Açıklamada, Gazze’de tutulan en az 200 mahkumun hayatının tehlikede olduğu belirtilerek, “İsrail’in sıkılaştırdığı Gazze ablukası ile bölgeye su, gıda ve akaryakıt dahil malların girişi engellendi” denildi. Önlendi ve Gazze Şeridi’nde 2 milyondan fazla insan yaşam mücadelesi veriyor.” ifadeler kullanıldı.

“Çatışmalar bir an önce durmazsa, İsrail’in işgal altındaki Gazze’de 16 yıldır uyguladığı hukuk dışı ablukanın yol açtığı insani felaket daha da kötüleşecek.” Açıklamada, tüm tarafların savaş suçları işlemeye ve uluslararası insancıl hukuku ciddi şekilde ihlal etmeye devam ettiği vurgulandı.

Açıklamada, ateşkesin yalnızca tüm tarafların hukuksuz baskınlarına son vermekle kalmayıp, aynı zamanda yardım kuruluşlarının bölgede halkın acılarını dindirmeye yönelik faaliyetler yürütmesine de olanak sağlayacağı, ateşkese de ihtiyaç duyulduğu belirtildi. hastanelerin ihtiyaçlarını karşılamak.

Açıklamada ayrıca ateşkesin, esirlerin serbest bırakılması için müzakerelere ortam sağlayacağı ve bağımsız uluslararası soruşturmacılara tüm tarafların yaptığı savaş hatalarını soruşturma fırsatı sunacağı da paylaşıldı.

Uluslararası Af Örgütü ayrıca herkesi, kan dökülmesinin durdurulması ve Gazze’ye insani yardımın girmesine izin verilmesi için ateşkes çağrısında bulunan bir dilekçeyi imzalamaya davet etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu