Haber

Uluslararası Kültürel Varlık Ticaretiyle Mücadele Günü’ne özel “Kaçış Yok” sergisi açıldı

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 14 Kasım Uluslararası Kültür Varlığı Kaçakçılığı Günü dolayısıyla “Kaçış Yok” standı düzenlendi.

Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde “Kaçış Yok” standının açılışında konuşan Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Birol İnceciköz, standın amacının UNESCO 1970 Sözleşmesi’nin diğer ülkelerde de farkındalığını ve önemini yaratmak ve anlatmak olduğunu söyledi. Türkiye’den yurt dışına kaçırılan eserlerin büyük zorluklarla yurda getirildiği öğrenildi.

İnceciköz, kültür varlıklarının korunması konusunda devletin ilgili birimleriyle uyum içinde çalıştıklarını, bu çalışmaların akademisyenlerin katılımıyla pekiştirildiğini, kültür varlıkları kaçakçılığının önlenmesi konusunda değerli ilerlemeler kaydettiklerini belirtti.

“Kültür varlığı kaçakçılığına karşı kararlılıkla mücadele ediyoruz”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un şube müdürlüğünden daire başkanlığına yükselttiği Kaçakçılıkla Mücadele Dairesi Başkanlığı’nın yetkilerinin artırılmasının dairenin etki alanını genişlettiğini belirten İnceciköz, “Yapılan ortak çalışmalar sayesinde 2023 yılında toplam 3 bin 16 eseri Türkiye’ye kazandırdık.” söz konusu.

İnceciköz, ülkede polis ve jandarma birimlerinin gerçekleştirdiği gurur verici birçok operasyona ve savcılıkların yürüttüğü soruşturmalara teknik destek sağladıklarını vurguladı.

Yurt dışında ele geçirilen eserlere Dışişleri Bakanlığı ve Emniyet Müdürlüğü sayesinde anında müdahale edebildiklerini belirten İnceciköz, “Gümrük muhafaza birimlerimizin hassasiyetiyle kültür varlıklarımızın hukuksuz bir şekilde ülkemize taşınmasının önüne geçtik. Türkiye’nin dört bir yanında bulunan 200’ü aşkın müzemizde 40’a yakın müze bulunuyor. “Kültür varlıklarımızın yeniden korunmasına yönelik faaliyetlerimizi Bölge Koruma Kurullarımız ve laboratuvarımızdaki uzmanlarla sürdürdük.” dedi.

İnceciköz şunları söyledi:

“Ülkemize ait kültür varlıklarının çeşitli nedenlerle yurt dışında bulunması ve maddi bir bedel karşılığında alınıp satılması bizler için üzüntü vericidir. Kültür varlıklarının kaçakçılığı ile kararlı bir şekilde mücadele ediyoruz. Son dönemde oldukça başarılı çalışmalara imza attık. Bu eserleri Türkiye’ye getirmek kolay değil. Her bir arkadaşımız bu eserlerin ülkemize ait olduğunu ispatlamak için gece gündüz ciddi bir şekilde çalışıyor. Keşke herkes bilinçlense ve bu eserler asla yurtdışına kaçırılmasa. Bu kadar büyük bir mücadeleyi hep birlikte verirken bile UNESCO 1970 Sözleşmesinden doğan sorumlulukları yerine getiriyoruz. Bu sözleşmenin 53. yıl dönümü.” Kutladığımız bu günde çalışmalarımızı artırarak, konunun sadece kültürel bir mesele değil, milli bir değer meselesi olduğunu hatırlatmak istedik. Önümüzdeki yıldan itibaren de bu çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu değerli günü, kültürel mirasımızın korunmasına katkıda bulunan tüm kurumlarımızın o yılki üstün çalışmalarının taçlandırıldığı küçük bir ödül sunumu olarak anlayın. “Yapmayı planladığımız şeyleri sizlerle paylaşmak istiyorum.”

Artemis’in Yolculuğu kitabı yayımlandı

İnceciköz, Tolga Hırsova’nın “Artemis’in Yolculuğu” adlı İngilizce ve Türkçe çizgi romanının bugün e-kitap olarak okurlarla buluştuğunu, eserin yurtdışında bulunan eserin iade sürecinde yaşananları anlattığını söyledi.

Altın Taç’ın İskoçya’dan dönüş hikayesinin değerli olduğunu belirten İnceciköz, eserin üzerindeki toprağın Türkiye’ye ait olduğunun kanıtlanarak ülkeye getirildiğini söyledi.

Altın Taç ve Herakles heykeli sergileniyor

Sergide, İngiltere’den dönen Herakles heykeli ile Anadolu Harekatı sırasında Hırvatistan’ın ele geçirdiği ve Kaçakçılıkla Mücadele Dairesi’nin Türkiye’ye ait olduğu tespit edilen paraların da sergilendiğini kaydetti.

İnceciköz, standın ziyaretçilerle buluşmasında emeği geçen Ankara Onarım ve Koruma Bölge Laboratuvar Müdürlüğü’ne teşekkür etti.

Ersoy’dan 14 Kasım’a özel paylaşım

Bakan Ersoy, sosyal medya hesabında kültür varlığı kaçakçılığına karşı mücadeleye hız kesmeden devam ettiklerini belirterek, “Bugün 14 Kasım Uluslararası Kültür Varlıkları Kaçakçılığıyla Mücadele Günü. UNESCO’nun farkındalık yaratmak amacıyla ilan ettiği bugün, bu günü kutluyoruz. Anadolu Medeniyetleri Müzemizde ‘Kaçış Yok’ sergisini düzenliyoruz.” Paylaşıldı.

Ersoy, Emniyet Genel Müdürlüğü ile Jandarma Genel Komutanlığı’nın ortak operasyonlarıyla ortaya çıkan bir grup eserin ve Gümrük Muhafaza Genel Müdürlüğü’nün titiz çalışmasıyla ortaya çıkan bir grup eserin ilk kez bu sergide sanatseverlerin beğenisine sunulduğunu belirtti.

Altın tabaklar, süs eşyaları ve toprak kaplar da sergileniyor.

Bir ay boyunca açık kalacak sergide, Altın Taç ve Herakles heykelinin yanı sıra, Ankara Emniyet Müdürlüğü ile İl Jandarma Komutanlığı’nın 2004 ve 2005 yıllarında ortak operasyonlarda ele geçirdiği toplam 532 eser arasında altın levhalar da yer alacak. , altın kaşıklar, altın süs eşyaları, bronz aynalar, cam koku kapları. Ayrıca çeşitli dönemlere ait pişmiş toprak kaplar ve mermer mezar steli de bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu