Ekonomi

ABD’den gelecek enflasyon verileri öncesinde altın fiyatları düştü

Investing.com – Altın fiyatları Asya işlem saatlerinde gerileyerek yatırımcıların haftanın ilerleyen günlerinde açıklanacak ABD enflasyon verileri öncesinde dolara daha fazla yönelmesiyle, son dönemdeki bazı kazançlarını konsolide etti.

ABD ekonomisinin yavaşladığına dair bazı işaretlerin, 2024 yılında Fed’in nihai faiz indirimlerine ilişkin spekülasyonları tetiklemesiyle, sarı metal geçen hafta bir nebze güçlenmişti.

Ancak altın, yine de Nisan ayında ulaştığı rekor seviyelerin oldukça altında kaldı ve bu haftaki enflasyon verileri öncesinde dar aralıklarda işlem görmesi bekleniyor.

Spot altın %0,1 düşüşle 2.357,35 dolara gerilerken Haziran vadeli altın, %0,5 düşüşle 2.363,65 dolara indi.

Yatırım dünyasında öne çıkmak ve kazancınızı artırmak için InvestingPro ile tanışın! Şimdi %20’ye varan indirimden faydalanın. Kupon kodu: INVTROZEL1A

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

Değerli metal piyasaları enflasyon verileri öncesinde gergin

Altınla birlikte genel metal piyasaları, bu hafta açıklanacak olan ABD enflasyon verileri öncesinde gergin.

Nisan ayı üretici fiyat endeksi verileri yarın, daha yakından takip edilen tüketici fiyat endeksi verileri ise Çarşamba günü açıklanacak.

Dirençli enflasyona dair herhangi bir işaretin, ABD’nin bu yıl faiz indirimine gideceğine dair beklentileri daha da azaltarak doları güçlendirmesi ve metal fiyatlarını baskılaması muhtemel.

Dolar son dalgalanmanın ardından istikrar kazandı. Cuma günü açıklanan veriler ABD tüketici güveninin Mayıs ayında önemli ölçüde zayıfladığını ancak enflasyon tahminlerinin önümüzdeki yıl için yüksek kaldığını gösterdi.

Daha yüksek faiz oranlarının metal piyasalarına yatırım yapmanın fırsat maliyetini artırması nedeniyle bu haftaki enflasyon verileri öncesinde diğer değerli metal fiyatları da baskı altında kaldı.

Platin 1.005,05 dolarda sabit kalırken gümüş %0,8 düşüşle 28,288 dolara geriledi.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bakır fiyatları Çin’den gelen karışık sinyallerle yükseldi

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları yükseldi ve daha sıkı piyasalara ilişkin iyimserlik üzerine iki yılın en yüksek seviyelerine yakın kaldı. Ancak en büyük ithalatçı Çin’den gelen karışık sinyaller nedeniyle yükselişi durdu.

Londra Metal Borsasında 3 aylık bakır fiyatları %0,3 artışla 10.080,50 dolara yükselirken 1 ay vadeli bakır, %0,2 artışla 4,6630 dolara yükseldi.

Hafta sonu açıklanan Çin enflasyon verileri, TÜFE’de bir artış olduğunu gösterdi. Ancak yerel fabrika ve işletme faaliyetlerinin önemli bir göstergesi olan ÜFE enflasyonu, üst üste 19. ayda da daraldı.

Ancak karışık enflasyon verileri, Pekin’in zorluk içinde olan emlak sektörü üzerindeki kısıtlamaları gevşetmesiyle dengelendi. Bu da önümüzdeki aylarda bakır talebini destekleyebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu