Teknoloji

Apple’a bir USC-C darbesi daha: Avrupa’dan sonra bir ülke daha USB-C diyor

Avrupa Birliğinin USB Type-C ilişkisini cep telefonu üzere aygıtlar için mecburi standart haline getirmesinden sonra, birebir şeyi Hindistan da yapmayı planlıyor. Hindistan hükümeti, idare üniteleri ile gerçekleştirdiği son toplantıda, bu istikamette bir niyet kararı aldığını açıkladı.

Toplantıya Hindistan Teknoloji Enstitüsü (IIT) – Kanpur, Maharaja Agrasen Teknoloji Enstitüsü, Hindistan Sanayi Konfederasyonu, Hindistan Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu ve Etraf, Orman ve İklim Değişikliği Bakanlığı (MOEF) temsilcileri katıldı.

Hükümet, biri tüm akıllı telefonlar, tabletler ve uyumlu aygıtlar için, başkası ise düşük özellikli telefonlar için olmak üzere iki şarj sistemini standartlaştırmayı amaçlayan geniş kapsamlı istişareler yürütüyor.

Hindistan Elektronik Sanayileri Derneği’nden AJay Garg şunları söyledi: “Küresel olarak, geçiş USB-C bağlantı noktalarına doğru kayıyor, bu nedenle bizim de bunu benimsememiz mantıklı olacaktır. Elektronik sektöründe eski teknolojilerin kullanımdan kalkması çok sık rastlanıyor ve bu sefer buna hazırlıklı davranmamız gerekli.

Hindistan’ın 2021’de 5 milyon ton e-atık ürettiği ve bu alanda Çin ve ABD’nin akabinde geldiği kestirim ediliyor. Tasalardan biri de, Avrupa Birliğinin geçişi gerçekleştirdikten sonra tüm eski telefonları Hindistan’a göndermesi.

Tıpkı Avrupa’da olduğu gibi, Hindistan hükümetinin kararı en çok Apple cihazlarını etkileyecek. Ancak Apple’ın maddelere uyma kelamı verdiği de biliniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu