Sağlık

EUTF Hastanesi Acil Servis fiziki altyapısı tamamen yenilendi

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi (EUTF) Hastanesi’nde daha kaliteli sağlık hizmeti verilmesi için çalışmalar devam etmektedir. Günde 600’den fazla hastaya hizmet veren EUTF Hastanesi Acil Servisi’nin fiziki altyapısı tamamen yenilendi.

Modern bir altyapıya kavuşturulan Acil Servis’in açılışını Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemil Gürgün, öğretim üyeleri ve çalışanlar yaptı.

Törende bir konuşma yapan Rektör Prof. Üniversitemizin fiziki altyapısını günün ihtiyaçlarına uygun hale getirmek için başlattığımız yenileme ve güçlendirme çalışmalarını tamamlıyoruz. Sağlık alanında ülkemizdeki değerli markalardan biri olan Tıp Fakültesi Hastanemizi her zaman geliştirmeye ve güçlendirmeye çalışıyoruz. Tüm bölümlerimizin ve kliniklerimizin fiziki, teknolojik ve insan gücü kapasitesini artırdık. Verdiğimiz sağlık hizmeti Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan değerlendirmelerde tam puan alarak A Plus konumuna yükseldi. Hastanemizin standartlarını daha yüksek noktalara taşımak için çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

“Ülkemizin önde gelen Acil Tıp Merkezlerinden biriyiz”

EUTF Hastanesi’nin sadece İzmir ve çevre illere değil, başta Balkanlar olmak üzere komşu ülkelere de sağlık hizmeti verdiğini belirten Rektör Prof. Güçlü insan kaynağı ve tam donanımlı klinikleri ile bölgenin sağlık merkezi konumundaki Tıp Fakültesi Hastanemizin en ağır birimlerinden biri olan servis. Hepimizin bildiği gibi acil servisler sağlık hizmetlerinde kritik bir rol oynamaktadır. Bu birimler hem hastalar hem de sağlık çalışanları için uygun koşullara sahip olmalıdır. Bu merkezlerin fiziki olanaklarının yürütülen hizmetlerin ihtiyaçlarına göre tasarlanması büyük önem arz etmektedir. Bu amaçla Acil Servisimiz; Elektrik ve internet sisteminden ısıtma ve soğutma sistemine, ısı geri kazanımlı havalandırma sisteminden zemin kaplamalarına kadar alt yapısını çağın gereklilikleri doğrultusunda son teknolojik malzemelerle inşa etmiştir. yeniledik Sağlıkta kalite hedeflerimize katkı sağlayacağına inandığımız değerli bir çalışmayı daha tamamlayarak halkımızın hizmetine sunmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

“Günde 600’ün üzerinde hastaya sağlık hizmeti veriyor”

Acil Servis’in günde 600’den fazla hastaya sağlık hizmeti verdiğini belirten Rektör Prof. 7 gün 24 saat, uzman insan kaynağı, acil müdahale ve ilk yardım konusunda deneyimli sağlık personeli ile multidisipliner hizmet anlayışı içinde. Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisi ve hepimizi derinden sarsan 30 Ekim 2020 İzmir Depremi sırasında Acil Tıp Bölümümüz özverili çalışmaları ve etkin sağlık hizmetleriyle ön planda yer aldı. Acil Servis çalışanlarımız Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerde isteyerek bölgeye giden gruplarımızın içinde yer alarak sorumluluklarını gereği gibi yerine getirdiler.  Yaptığımız yatırımlarla son teknoloji modern tıbbi cihazlarla donatılan Acil Servisimiz 1600 metrekarelik alanda tanı ve tedavi hizmetleri sunmaktadır. Şehirlerarası yolların kesiştiği noktada ve şehrin en yoğun lokasyonunda hizmet veren Acil Servisimiz, saniyelerin değerli olduğu hastalık ve yaralanma durumlarında ilk başvurulacak yer olarak değerli bir görev üstlenmektedir. Şu anda Acil Servisimizde toplam 70 sedye ile 30 yataklı ve 100 yataklı hasta izlenmektedir. Servisimiz; Resüsitasyon, Monitörlü Gözlem 1, Monitörlü Gözlem 2, Travma, Bak, Turuncu Alan, İzole Alan, Yatış Bekleme Ünitesi ve Yeşil Alan olmak üzere toplam 9 farklı ünite ile 3. basamak acil servis olarak günde 600 hastaya şifa verilmektedir. 2022 yılında 125 bin 975 hasta Acil Servisimize başvurarak tedavi gördü. Acil servis; 2 Profesör, 4 Doçent, 2 Tıp Fakültesi Üyesi, 2 Acil Tıp Uzmanı, 10 Öğretim Üyesi, 68 Acil Tıp Asistanı, 85 Hemşire ve 44 Destek Görevlisi ile sağlık hizmeti vermeye devam etmektedir. Bu tür çalışmalar sayesinde önceki günden daha güçlü bir altyapı ile bölgemize ve ülkemize katkı sağlamaya devam edeceğimize inanıyorum. Yenilenen Acil Servisimizin üniversitemiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçenlere teşekkür etmek istiyorum” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu