Ekonomi

Hizmet ÜFE rakamları açıklandı

Investing.com – Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart ayına dair Hizmet Üretici Fiyat Endeksi (H-ÜFE) verilerini kamuoyuyla paylaştı. Yayımlanan verilere göre, 2024 yılının Mart ayında hizmetlerde yaşanan fiyat artışları dikkat çekiyor.

H-ÜFE, Mart 2024’te bir önceki aya kıyasla %3,64’lük bir artış gösterdi. Ayrıca bir önceki yılın Aralık ayına göre %22,96, bir önceki yılın aynı ayına göre %85,41 ve on iki aylık ortalamalara göre %78,09’luk bir yükseliş tespit edildi.

Verilere derinlemesine bakıldığında, bir önceki yılın aynı ayına göre ulaştırma ve depolama hizmetlerinde %78,53, konaklama ve yiyecek hizmetlerinde %90,25, bilgi ve iletişim hizmetlerinde %91,35, gayrimenkul hizmetlerinde %71,21, mesleki, bilimsel ve teknik hizmetlerde %96,31, idari ve destek hizmetlerde ise %97,65 oranında bir artış kaydedildi.

Benzer şekilde, bir önceki aya göre ulaştırma ve depolama hizmetlerinde %2,86, konaklama ve yiyecek hizmetlerinde %3,68, bilgi ve iletişim hizmetlerinde %2,80, gayrimenkul hizmetlerinde %3,16, mesleki, bilimsel ve teknik hizmetlerde %6,37, idari ve destek hizmetlerde ise %4,56 oranında bir artış yaşandığı belirlendi.

Hizmet ÜFE nedir?

Hizmet sektörü, ülke ekonomilerinde önemli bir paya sahiptir ve ekonominin genel sağlığı için belirleyici bir göstergedir. Hizmet ÜFE, hizmet sektöründeki fiyat değişimlerini ölçerek enflasyonu ve ekonomik aktiviteyi izlemeye yardımcı olur. Bu endeks, tüketici fiyatlarındaki değişiklikleri takip ederken hizmetlerin özel karakteristiklerini dikkate alır ve bu nedenle ekonominin sağlıklı bir şekilde değerlendirilmesine katkı sağlar. Ekonomik karar alma süreçlerinde ve politika oluşturulmasında önemli bir gösterge olarak kullanılan Hizmet ÜFE, ekonominin istikrarı ve büyümesi için kritik bir rol oynar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu